Co je laktóza ve zkratce
Laktóza je mléčný cukr a tvoří většinu sacharidů v mléce. V kravském mléce je jí kolem 4,7 g na 100 ml. V tenkém střevě ji štěpí enzym laktáza; komu laktázy ubylo, tomu část laktózy dojde nerozštěpená do tlustého střeva a bakterie z ní tam tvoří plyn. Podrobněji to vysvětluje heslo laktóza, souvislost s nadýmáním článek Mléko a nadýmání. Tady jde jen o jedno: kolik laktózy je v čem.
Tabulka: obsah laktózy v potravinách
Hodnoty jsou orientační rozpětí z databází složení potravin a z odborných měření. Konkrétní výrobek se může lišit podle receptury, proto u zpracovaných potravin rozhoduje etiketa.
| Potravina | Laktóza na 100 g | Běžná porce | Laktóza v porci |
|---|---|---|---|
| Kravské mléko | 4,6–5 g | sklenice 250 ml | asi 12 g |
| Kozí mléko | 4,1–4,4 g | sklenice 250 ml | 10–11 g |
| Podmáslí | 4–4,5 g | sklenice 250 ml | 10–11 g |
| Kefír | 3–4 g | sklenice 250 ml | 8–10 g |
| Bílý jogurt | 3–4,5 g | kelímek 150 g | 5–6 g |
| Řecký (cezený) jogurt | 2,5–3,5 g | kelímek 150 g | 4–5 g |
| Tvaroh | 2,5–3,5 g | porce 125 g | 3–4 g |
| Cottage, žervé, ricotta | 2,5–4 g | porce 50 g | 1,5–2 g |
| Smetana ke šlehání | 2,5–3 g | 2 lžíce (30 ml) | asi 1 g |
| Zakysaná smetana | 3–4 g | 2 lžíce (30 g) | asi 1 g |
| Máslo | 0,5–0,8 g | na chleba 10 g | pod 0,1 g |
| Tavený sýr | 2–6 g | trojúhelník 20 g | 0,5–1 g |
| Mozzarella | 0,5–2 g | půl kuličky 60 g | 0,3–1 g |
| Feta, balkánský sýr | 0,5–1,5 g | porce 50 g | pod 1 g |
| Hermelín, brie, camembert | pod 0,5 g | porce 50 g | stopy |
| Eidam, gouda, čedar | pod 0,1 g | 2 plátky 40 g | prakticky 0 |
| Ementál | pod 0,1 g | 2 plátky 40 g | prakticky 0 |
| Parmazán, grana padano | pod 0,01 g | na těstoviny 15 g | 0 |
| Mléčná zmrzlina | 5–7 g | 2 kopečky 100 g | 5–7 g |
| Mléčná čokoláda | 8–10 g | čtvrtka tabulky 25 g | 2–2,5 g |
| Kondenzované slazené mléko | 10–12 g | 1 lžíce 20 g | 2–2,5 g |
| Sušené mléko | 35–50 g | jen jako složka | podle receptury |
Z tabulky plynou dvě pravidla. Čím je výrobek tekutější a čerstvější, tím víc laktózy nese. A rozhoduje porce: tvaroh má na 100 g méně laktózy než mléko, ale půlkilová vanička snědená najednou znamená skoro 15 g.
Je v parmazánu laktóza?
Prakticky ne. Parmazán zraje nejméně 12 měsíců a laktóza z něj podle konsorcia výrobců zmizí už během prvních 48 hodin po výrobě: většina odteče se syrovátkou při výrobě a zbytek bakterie zkvasí na kyselinu mléčnou. Přehled Facioni a kol. (2020) uvádí u parmazánu i grana padano hodnoty pod 0,01 g na 100 g. To je pod hranicí 0,1 g na 100 g, kterou pro označení „bez laktózy“ používá například Itálie.
Totéž platí pro další dlouho zrající sýry: eidam, goudu, ementál, čedar nebo pecorino. Jinak je to u čerstvých sýrů a u sýrů, do kterých se při výrobě přidává mléko nebo sušená syrovátka — tavené sýry a některé pomazánky mají laktózy znatelně víc.
Kefír a jogurt: kolik laktózy zůstane
Méně než v mléce, ale ne nula. Bakterie (a u kefíru i kvasinky) během kvašení spotřebují zhruba pětinu až třetinu laktózy. Sklenice kefíru tak nese 8–10 g laktózy a kelímek jogurtu 5–6 g. Bez laktózy je jen výrobek s výslovným označením. Proč se kysané výrobky přesto často snášejí lépe než stejné množství mléka, popisuje článek Kefír.
Skrytá laktóza: kde ji nečekáte
Laktóza se do potravin přidává jako sušené mléko, syrovátka nebo mléčná sušina — kvůli chuti, zlaté kůrce nebo jako levné plnivo. Jednotlivé dávky bývají malé, ale během dne se sčítají.
| Kde | Typický obsah laktózy | Jak to poznat |
|---|---|---|
| Pečivo, toustový chléb, croissanty | 0–2 g na 100 g | mléko, sušené mléko, syrovátka ve složení |
| Uzeniny, šunka, párky, paštiky | 0–2 g na 100 g | sušené mléko, mléčná bílkovina, laktóza |
| Instantní polévky, omáčky, kořenící směsi | 0,5–5 g na 100 g směsi | syrovátka, mléčný cukr |
| Sušenky, cereálie, müsli tyčinky | 0,5–5 g na 100 g | sušené mléko, máslo, smetana |
| Léky a doplňky stravy | obvykle desetiny gramu nebo méně na tabletu | laktóza nebo „lactose monohydrate“ v příbalovém letáku |
U léků je laktózy tak málo, že potíže z ní prakticky nehrozí; pokud ale berete několik tablet denně, řekněte o tom lékárníkovi. U potravin se laktóza hledá ve složení. Mléko je alergen, který musí být ve složení zvýrazněný, údaj o laktóze povinný není.
Kolik laktózy snese většina lidí s intolerancí
Podle stanoviska EFSA z roku 2010 snese většina dospělých se sníženou tvorbou laktázy do 12 g laktózy v jedné dávce bez potíží nebo jen s mírnými, zvlášť když ji sní spolu s jídlem. Rozložená do celého dne bývá snesitelná i vyšší celková dávka.
Prakticky to znamená: 12 g je sklenice mléka, dva kelímky jogurtu nebo o něco víc než sklenice kefíru — a u zralého sýra prakticky jakékoli běžné množství. Kdo laktózu snáší hůř, nemusí vyřazovat všechno mléčné; obvykle stačí hlídat dávku v jedné porci. Kde přesně ta hranice je, ukáže až záznam z běžných dnů. Senzor Gutiva zapisuje tvar a čas stolice po celou dobu auditu a v reportu je dává vedle jídla — jak audit trávení probíhá.
Najděte svůj spouštěč
Zaškrtněte, co bylo za posledních šest hodin, a kdy nafouknutí přišlo. Uvidíte tři nejpravděpodobnější spouštěče a u každého jednu změnu na týden.
Kdy přišlo nafouknutí
Zaškrtněte aspoň jednu položku — pak uvidíte, co je nejpravděpodobnější.
Laktóza je přitom jen jeden z možných spouštěčů. Podobně se chovají fruktóza, sladidla nebo luštěniny — přehled je v článku Potraviny, které nadýmají, souvislosti mezi nimi vysvětluje FODMAP srozumitelně a celé téma průvodce Nadýmání.
Laktóza a mléčná bílkovina: v čem je rozdíl
Laktóza je cukr, mléčná bílkovina (kasein a syrovátkové bílkoviny) je bílkovina. U nesnášenlivosti laktózy chybí enzym na cukr — potíže závisí na dávce a týkají se trávení. Alergie na bílkovinu kravského mléka je reakce imunitního systému: stačí k ní i malé množství a projevuje se také na kůži nebo v dýchání.
| Znak | Nesnášenlivost laktózy | Alergie na mléčnou bílkovinu |
|---|---|---|
| Co vadí | mléčný cukr laktóza | bílkoviny kasein a syrovátka |
| Závisí na dávce | ano, malé dávky obvykle projdou | ne, vadí i malé množství |
| Zralý sýr, máslo | obvykle bez potíží | vadí, bílkovina v nich zůstává |
| Bezlaktózové mléko | vhodné | nevhodné |
| Typické projevy | nadýmání, kručení, řidší stolice | vyrážka, svědění, otok, dýchací potíže, zvracení |
Proto „bez laktózy“ neznamená „bez mléka“. Na označení mléčná bílkovina ve složení se musí dívat lidé s alergií; pro nesnášenlivost laktózy je samotná bílkovina bez významu.
Časté otázky
Je v parmazánu laktóza?
Prakticky ne. Při výrobě odteče většina laktózy se syrovátkou a zbytek během zrání zkvasí bakterie na kyselinu mléčnou. Parmazán zraje nejméně 12 měsíců a měření ukazují hodnoty pod 0,01 g laktózy na 100 g. Lidé s nesnášenlivostí laktózy ho proto obvykle snášejí bez potíží. Při alergii na mléčnou bílkovinu ale vhodný není, protože bílkovina v něm zůstává.
Co je laktóza?
Laktóza je mléčný cukr, hlavní sacharid mléka. V kravském mléce je jí kolem 4,7 g na 100 ml. V tenkém střevě ji štěpí enzym laktáza na glukózu a galaktózu. Komu laktázy ubylo, tomu část laktózy projde do tlustého střeva, kde z ní bakterie tvoří plyn — odtud nadýmání, kručení a řidší stolice.
Má kefír laktózu?
Ano, ale méně než mléko. Bakterie a kvasinky během kvašení spotřebují zhruba pětinu až třetinu laktózy, takže kefír má 3–4 g na 100 g a sklenice 250 ml asi 8–10 g. Bez laktózy je jen kefír s výslovným označením. Přesto ho řada lidí snáší lépe než stejné množství mléka.
Je mléčná bílkovina laktóza?
Ne. Mléčná bílkovina (kasein a syrovátkové bílkoviny) je bílkovina, laktóza je cukr. Každá vadí jinak: na laktózu reaguje trávení podle dávky, na mléčnou bílkovinu imunitní systém i při malém množství. Výrobek bez laktózy proto mléčnou bílkovinu obsahovat může a člověku s alergií na mléko nevyhovuje.
Kolik laktózy denně je v pořádku při intoleranci?
Podle EFSA snese většina dospělých se sníženou tvorbou laktázy do 12 g laktózy v jedné dávce, tedy zhruba sklenici mléka, zvlášť s jídlem. Rozložená do dne bývá snesitelná i vyšší celková dávka. Pevný denní limit neexistuje; záleží na velikosti jednotlivých porcí, na tom, s čím se jedí, a na citlivosti každého člověka.
Má máslo laktózu?
Jen stopy. Máslo je hlavně mléčný tuk a laktózy má 0,5–0,8 g na 100 g. Běžná porce 10 g na chleba tak obsahuje méně než 0,1 g laktózy, což většina lidí s nesnášenlivostí vůbec nezaznamená. Přepuštěné máslo (ghí) má laktózy ještě méně, protože se z něj odstraní i zbytek mléčné sušiny.
Zdroje
- 1. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. Scientific Opinion on lactose thresholds in lactose intolerance and galactosaemia. EFSA Journal 2010; 8(9): 1777. · snesitelná dávka do 12 g v jedné porci
- 2. Facioni MS, Raspini B, Pivari F, Dogliotti E, Cena H. Nutritional management of lactose intolerance: the importance of diet and food labelling. Journal of Translational Medicine 2020; 18: 260. · obsah laktózy v mléčných výrobcích a sýrech, hranice pro „bez laktózy“
- 3. U.S. Department of Agriculture. FoodData Central. · obsah laktózy v mléce, jogurtu, zmrzlině a čokoládě
- 4. Consorzio del Formaggio Parmigiano Reggiano. Nutritional characteristics. · laktóza zmizí do 48 hodin po výrobě, měření pod 0,01 g na 100 g
- 5. NHS. Lactose intolerance. · projevy, skrytá laktóza a rozdíl proti alergii na mléko
- 6. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, příloha II. · povinné zvýraznění mléka jako alergenu
Gutiva je wellness nástroj, nikoli zdravotnický prostředek. Výsledky slouží pouze k informativním účelům a nelze je použít k lékařské diagnostice. V případě zdravotních potíží se vždy poraďte s odborníkem ve zdravotnictví.
Související
PrůvodceNadýmání: proč se břicho nafoukne a co s tím- Nadýmání po jídle: nejčastější spouštěče a jak najít ten svůj
- Proč je břicho večer nafouklejší než ráno
- Plynatost po jídle: kolik plynu je běžné a z čeho vzniká
- Luštěniny bez nadýmání: namáčení, vaření a postupné dávky
- Mléko a nadýmání: kolik laktózy většina lidí snese
- Bublinky, brčko a rychlé jedení: kolik vzduchu spolknete
- Vláknina a nadýmání: proč po přidání nejdřív nafoukne
- Nadýmání a stres: proč stejné jídlo v napjatý den nafoukne
- Pohyb a nadýmání: co dělá chůze po jídle
- FODMAP srozumitelně: co ta zkratka znamená a komu patří
- Potraviny, které nadýmají nejčastěji — a co s nimi dělat
- Nadýmání před menstruací: proč břicho v cyklu roste a co s tím
- Nadýmání v přechodu a po menopauze: co se mění a co pomáhá
- Dlouhodobé nadýmání: co sledovat a kdy jít k lékaři
Senzor GutivaAudit trávení na 30 dní3 999 Kč jednorázově · bez předplatnéhoPříručka ke stažení · PDF
Nadýmání: záznamník na tři týdny a tabulka spouštěčů
Seznam spouštěčů a záznam na tři týdny, ve kterém poznáte, kolik mléčných výrobků snesete.
- Tři zdroje plynu a osm nejčastějších spouštěčů
- Postup na tři týdny a kdy čekat rozdíl
- Záznamový list na 21 dní a návod, jak ho vyhodnotit
Audit trávení na 30 dní
Za 30 dní uvidíte svůj vzorec — podle čísel, ne pocitů.
Senzor na toaletě, 30 dní běžného života, dva srozumitelné reporty. Bez ordinace, bez odběrů, bez předplatného.
3 999 Kč jednorázově · 100 % garance vrácení peněz.

